Jak działa nastrzykiwarka do mięsa?

Najprostszym sposobem na napełnienie nastrzykiwarki do mięsa niewielką ilością marynaty jest po prostu zainstalowanie igły, aby wciągnąć marynatę do komory. Gdy komora będzie prawie pełna (nie do końca), wyciągnij igłę z marynaty i wyciągnij tłok do końca. Więc możesz zamień igły i zainstaluj igłę z 12 otworami (lub stekami). Tak długo, jak się nie ruszasz tłok marynata nie wycieknie, mimo że jest pełna! Pamiętaj, aby wcześniej zamieszać marynatę sporządzając.

Równie skuteczna jak nastrzykiwarka do mięsa jest strzykawka medyczna(dla większych ilości płynów). Ta metoda jest dłuższa, ale nie wymaga wymiany igieł i jest warta poświęcenia czasu, jeśli musisz wykonać szereg napełnień. Zasadniczo napełnisz nastrzykiwarkę do mięsa tak samo, jak pielęgniarka strzykawka medyczna z małej fiolki! Potrzebujesz czystego pustego plastikowego bidonu z pokrywką, a mały kawałek taśmy izolacyjnej i zapalniczki.

Jeśli twoja marynata to puree z grubszych składników, których nie da się łatwo wciągnąć poprzez sprzęt taki jak nastrzykiwarka do mięsa (np. sos jabłkowy, galaretka miętowa), musisz robić inaczej. Gdy puree będzie wystarczające, przykręć igłę z otwartą końcówką do beczki. Teraz odkręć zespół tłoka i wlać środek aromatyzujący do otwartego końca strzykawki. Kiedy to wystarczy po napełnieniu przykręcić zespół tłoka z powrotem do tulei z całkowicie wyciągniętym tłokiem. Gdy koniec igły jest skierowany do góry, mocno uderz w bok cylindra nie pozostawiającym śladów przedmiotem jak drewniana łyżka, aby wstrząsnąć wszystkimi składnikami aż do tłoka końca beczki. Następnie, powoli wcisnąć tłok, aż całe powietrze zostanie wydalone, a składniki zaczną wydobywać się z końca igły wprost do mięsa- tak działa nastrzykiwarka do mięsa.