Kurs manager gastronomii

Kurs manager gastronomii przyda się każdemu kto poważnie myśli o pracowaniu w tym zawodzie! Profesjonalny podręcznik szkoleniowy dla kelnerów i kelnerów, managerów!

Pierwsza edycja to praktyczny przewodnik szkoleniowy dla wszystkich specjalistów ds. Żywności i napojów, którzy pracują w branży hotelarskiej lub restauracyjnej lub nowicjusze, którzy chcą nauczyć się podstawowych umiejętności profesjonalnej obsługi restauracji w celu osiągnięcia szybkiej i bogatej kariery w branży hotelarskiej. Najpopularniejszy na świecie darmowy blog szkoleniowy z zakresu zarządzania hotelami i restauracjami, który zawiera 101 najbardziej przydatnych standardowych procedur operacyjnych w tej instrukcji obsługi, które pomogą Ci nauczyć się wszystkich podstawowych  umiejętności jakie powinien mieć kurs manager gastronomii, krok po kroku.

Ten podręcznik szkoleniowy pozwoli czytelnikom na rozwinięcie podstawowych umiejętności serwisowych, które będą wymagane do obsługi gości w różnych sytuacjach, a jednocześnie oświecą Cię wysokiej jakości umiejętnościami serwisowymi, które zapewnią lepszą obsługę, porady i powtórzenie działalności. Profesjonalny podręcznik to kurs manager gastronomii, dla szefów, dla kelnerów i kelnerów pracujących w restauracji, pierwsza edycja to doskonałe narzędzie do nauki dla początkujących studentów hotelarstwa, a także przydatny materiał referencyjny dla doświadczonych hotelarzy. Ten podręcznik będzie przydatnym źródłem praktycznym zarówno dla osób pracujących w 5-gwiazdkowym hotelu, jak i dla małych restauracji.

Zrobiliśmy ten podręcznik zwięzły i do rzeczy, aby nie trzeba było czytać nudnych tekstów. Ta książka rozwiąże większość obaw, które kelner lub kelnerka musi stawić czoła każdego dnia.