Solidne i trwałe meble gdańskie pomorskie!

Technicznie rzecz biorąc, antyk to meble gdańskie pomorskie o szczególnej wartości ze względu na swój wiek, zwłaszcza te opatrzone kunsztem artystycznym. Czynnik wieku jest subiektywny: ogólne sklepy z antykami określają przedmioty w wieku 50 lat lub starsze jako antyki. Drobni handlarze antykami uważają przedmioty sprzed 150 lat za antyki.

Południowy antyk to dzieło wykonane przed wojną secesyjną. Gdziekolwiek nie spojrzysz, z pewnością nie znajdziesz autentycznego antyku z 1500 lub 1600. To, co możesz znaleźć, to oryginalna reprodukcja, a te mogą być niezwykle cenne. Istnieje kilka sposobów na dostrzeżenie antyków. Pierwszym gratisem jest stolarka; meble gdańskie pomorskie wycinane maszynowo powstały dopiero około 1860 roku. Jeśli mebel ma szuflady, wyjmij szufladę i przyjrzyj się dokładnie, gdzie przód i tył szuflady są przymocowane do boków szuflady. Jeśli joint był ręcznie łączony na jaskółczy ogon, ma tylko kilka jaskółczych ogonów i nie są one dokładnie równe; jeśli miał ściśle rozmieszczone, precyzyjnie wycięte jaskółcze ogony, to był wycinany maszynowo.

Ręcznie robione jaskółcze ogony w meblach gdańskich prawie zawsze wskazują na dzieło wykonane przed 1860 rokiem. Przyjrzyj się dokładnie dnie, bokom i tyłowi szuflady; jeśli drewno ma wyszczerbienia lub nacięcia, prawdopodobnie zostało wycięte za pomocą struga, szprychy lub noża. Proste ślady piły również wskazują na stary kawałek. Jeśli drewno ma okrągłe lub łukowate ślady, zostało wycięte piłą tarczową, nieużywaną do około 1860 roku do produkcji elementów wyposażenia takich jak meble gdańskie pomorskie.